دیدگاه () | 1391/06/17 | دسته‌بندی: سیاسی,

متن كامل سخنرانی بان كی مون در دانشكده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ایران

برای من لذت بخش است که فرصتی دارم تا خطاب به گروهی از اساتید برجسته و به خصوص جوانان سخنرانی کنم. فکر می‌کردم اکثر مخاطبین جوانان هستند اما اکنون متوجه شدم که ترکیبی‌ از محققین برجسته هستند.

متن كامل سخنرانی بان كی مون در وزارت امور خارجه ایران!

به عنوان مدیر کل سازمان ملل همواره برای گروها‌ی مختلفی‌ سخنرانی کرده ام. میدانید سخنرانی‌ برای کدام گروه از مردم سختر است؟ برای اساتید. من چه میتوانم به اساتیدی که آموزش میدهند بگویم؟ من از اساتید آموزش گرفته‌ام و یاد گیری کرده ام. بنابرین شما اساتید برجسته در جنبه‌های مختلف مطالعاتی هستید و من واقعاً امیدوارم که این فرصت کوتاه به ما امکان پرداختن به مسائل مربوط به نگرانی‌های مشترک و منافع مشترک نسل جوان آینده را بدهد ، خصوصأٔ از آنجا که شما در مرحله مهم گذار به سمت دموکراسی بیشتر و توسعه اجتماعی و اقتصادی هستید و در عین حال باید با چالش‌های زیادی رو در رویی کنید.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/06/10 | دسته‌بندی: كویریات,

بلعیدن فرزندان انقلاب و جست‌وجوی دائمی برای كشف دشمنان

چگونه می‌شود كه به «نام» خیر، شر به پا كرد یا به «نیت» خیر، شر ورزید؟ چگونه فضیلت ره به رذیلت می‌برد؟ سالگشت گردن زدن روبسپیر، آن مرد موسوم به «فسادناپذیر» انقلاب فرانسه (انقلابی برای و با شعار «آزادی، برابری، برادری») می‌تواند بار دیگر این سوال بزرگ تاریخ بشری را فراروی‌مان قرار دهد. مسیح می‌گفت آن كه شمشیر می‌كشد، با همان شمشیر كشته خواهد شد.

رضا علیجانی ......... بلعیدن فرزندان انقلاب و جست‌وجوی دائمی برای كشف دشمنان

 روبسپیر خود در جمعی 40 نفره با همان گیوتینی كه دیگران (ابرتیست‌ها، دانتونیست‌ها و...) را بدان می‌سپرد، گردن زده شد. انقلاب فرانسه مرحله به مرحله و فاز به فاز تندتر و خشن‌تر شد از سقوط باستیل و تشكیل مجلس و تدوین اعلامیه حقوق بشر و به قدرت رسیدن فویان‌ها (در یك وضعیت متكثر كه دیگر نیروها و جناح‌ها نیز حضور داشته و فعال بودند) تا سقوط شاه و سلطنت و تشكیل كنوانسیون و به قدرت رسیدن ژیروندن‌ها و تا 1793 و سقوط ژیروندن‌ها و حاكمیت ژاكوپن‌ها و تا 1799 كودتا و سقوط جمهوریت و در ادامه حتی تشكیل امپراتوری در 1804.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/06/10 | دسته‌بندی: مذهبی,

«محمد عابد الجابری» از روشنفكران عرب است كه در كشور مغرب سكونت دارد. او را میان روشنفكران با كتاب‌های چهارگانه‌اش درباره نقد «عقل عربی» می‌شناسند. توجه به تمدن اسلامی از عصر تكوین تا عصر تدوین و سپس تا عصر انحطاط؛ او را در كانون توجه‌های علمی قرار داده است. در بخشی از مقاله جابری، به مفاهیم بنیادین اندیشه اسلامی پرداخته می‌شود.

اسلام ما سیاست ما ؟! محمد عابد الجابری

این مفاهیم در لایه‌های مختلف دانش اسلامی از فقه، فلسفه تا كلام ریشه دارند كه می‌توانند نگاهی دیگر به فقه سیاسی را از زبان یك روشنفكر عرب كه به نظرات فقهای اهل تسنن اشاره می‌كند، به تصویر بكشند؛ می‌خوانیم:


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/06/10 | دسته‌بندی: سیاسی,

هدف سیاسی اصلاحات، مردمسالاری بود نه لیبرالیسم

در میان اصلاح‌طلبان گرایش‌های مختلفی وجود داشت كه ضمن آنكه در مواردی با یكدیگر توافق داشتند در مواردی نیز اختلاف داشتند. در سطح اصلاح‌طلبانی كه وارد دستگاه اجرایی كشور شده‌ بودند به طور مشخص از «توسعه همه‌جانبه» به عنوان هدف نام برده می‌شد. پیش فرض این گروه از اصلاح‌طلبان این بود كه تحقق بخشیدن به توسعه در ابعاد گوناگون آن (اقتصادی – سیاسی – اجتماعی – فرهنگی) بدون ایفای نقش فعال توسط دولت ممكن نیست.

علیرضا علوی تبار .......... لیبرال دموكراسی آرمان اصلاح‌طلبان نبود!

از این رو اگر چه به دموكراسی(به عنوان بعد سیاسی توسعه) و گسترش نهادهای مدنی (به عنوان یكی از ابعاد اجتماعی توسعه) باور داشتند اما برای دولت و حكومت كاركردهای متنوعی را قائل بودند. در میان اصلاح‌طلبان بیرون از حاكمیت نیز، هم می‌توان گرایش‌های طرفدار «مردمسالاری اجتماعی» را مشاهده كرد و هم طرفداران لیبرالیسم را.


امتیاز دهی:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic