دیدگاه () | 1391/04/31 | دسته‌بندی: سیاسی,

گزارش انتقادی از سخنرانی‌های معروف و آتشین مصطفی کمال‌پاشا

مصطفی كمال پاشا (۱۸۸۱- ۱۹۳۸م)، معروف به آتاتورك [پدر ترك] افسر و سیاستمدار ترك، پایه‌گذار جمهوری تركیه و نخستین رئیس آن (۱۹۲۳ـ ۱۹۳۸م) به حساب می‌آید. وی در سالونیك زاده شد كه امروزه جزء یونان است و تسالونیكی نامیده می‌شود. دوران حیات وی دورانی بس مهم در تاریخ تركیه است و نطق‌هایی كه او ارائه می‌داد متضمن نكاتی از تاریخ تحولات تركیه بود كه برای بسیاری از متخصصان تاریخ تركیه برای شناسایی تحولات آن عصر حیاتی است. مطلبی كه در زیر می‌خوانید ترجمه یك فصل از كتاب «میراث ترك‌های جوان» است كه از سوی «اریك.جی. زورچر» نوشته شده است.

نسل سوخته ... // گزارش انتقادی از سخنرانی‌های معروف و آتشین مصطفی کمال‌پاشا

وی در این فصل «نطق»‌های آتاتورك و شرایط زمانی آن و نكاتی را كه در آنها مستتر است به لحاظ تاریخی مورد ارزیابی قرار داده است. وی معتقد است كه باید خوانشی انتقادی از این نطق‌ها به عمل آید؛ امری كه هنوز صورت نگرفته است. با مروری بر این كتاب شاید به این باور برسیم كه این رویكرد انتقادی گونه‌ای حس نفرت از آتاتورك را نیز منتقل می‌كند اما در پایان این فصل نویسنده جمله‌ای دارد كه می‌گوید: «اگر یك چیزی باشد كه ملت حول آن جمع شوند، آن چیز همانا دوران اسطوره‌ای در تاریخ تركیه نوین و قهرمان آن یعنی پدر بنیانگذار جمهوری– آتاتورك - است» و این حس را بر باد می‌دهد. اریك زورچر استاد مطالعات تركیه در دانشگاه لیدن هلند و رئیس مؤسسه بین‌المللی تاریخ اجتماعی در آمستردام است. وی كتاب‌ها و مقالات زیادی در خصوص تركیه منتشر كرده و از متخصصان صاحب نام در امور تركیه است.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/04/31 | دسته‌بندی: ادب و فرهنگ,

گفت‌وگو با پاتریشیا کرون درباره تاریخ‌نگاری شرق‌شناسانه از اندیشه سیاسی اسلام

نسل سوخته ... //  گفت‌وگو با پاتریشیا کرون درباره تاریخ‌نگاری شرق‌شناسانه از اندیشه سیاسی اسلام

پاتریشیا کرون در سال 1945 در دانمارک متولد شد. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته تاریخ در دانشگاه کپنهاگ آغاز کرد و سپس برای تکمیل آن راهی دانشگاه لندن شد. او ابتدا در کینگز کالج و سپس در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی به تحصیلات خود ادامه داد و در سال 1974 از رساله دکترای خود دفاع کرد که به تحقیق در باب «موالی» اختصاص داشت.

 پس از آن در کنار تحقیق و پژوهش به تدریس و راهنمایی دانشجویان در دانشگاه‌های لندن، آکسفورد و کمبریج پرداخت. کرون از سال 1997 تاکنون به عنوان استاد مطالعات اسلامی در موسسه تحقیقات عالی پرینستون در ایالات متحده به تحقیق و پژوهش اشتغال دارد. وی با اینکه در مسافرت بود و مشغله فراوان داشت، اما به صورت کتبی و از طریق اینترنت به سوالات مطروحه پاسخ داد.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/04/30 | دسته‌بندی: سیاسی,

دموکراسی از دو طریق در فرهنگ غربی طرح شده و بدین لحاظ دو مفهوم و منزلت متمایز در آن وجود دارد . اول از طریق مفهوم آزادی سیاسی یا بطور مشخصتر تحدید قدرت حکومتی و دیگری به همراه مفهوم حاکمیت و منشأ انسانی آن ، یعنی حاکمیت مردمی ( دموکراتیک ) . دموکراسی به یک معنا عبارت است از وسیله ای مناسب برای رسیدن به هدفی متعالی ( آزادیهای فردی ) و به معنای دیگر وسیله و هدف در یکجا جمع است و دموکراسی ( حاکمیت مردمی ) خود همان هدف متعالی ، یعنی قدرت است .

نسل سوخته ... دموکراسی در پرتو  آزادی و قدرت !

با توجه به اینکه این دو مفهوم از دموکراسی به نتایج نظری و عملی متفاوت یا حتی متناقضی می انجامد ، از این رو تمایز بین این دو اهمیت فراوان دارد . دموکراسی در مفهوم اول ، پدیده ای مبتنی بر فلسفة نومینالیستی و فردگرایانه است که با رژیم حقوق بشر هماهنگی کامل دارد و در واقع یکی از پایه های آن را تشکیل می دهد ، در حالی که دموکراسی به معنای حاکمیت مطلق مردم که ریشه در نوعی نگرش کل گرایانه و جمع گرایانه دارد ، در نهایت و به طور منطقی به استبداد و توتالیتاریسم منتهی می شود .


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/04/23 | دسته‌بندی: سیاسی,

بمناسبت 24 تیر سالروز تولد آیت الله سید علی حسینی خامنه ای

شرایط خاص و پیچیده این روزها خیلی ها را دچار شبهه و تردید کرده است. مرز حق و باطل و دوست و دشمن چنان مخلوط شده که به فرموده مولای متقیان جز «اهل بصیرت و صبر» نمی توانند خود را از آسیب این فتنه ایمن نگه داشته و ایمان خود را به سلامت به ساحل آرامش رهنمون کنند.

نسل سوخته ... برخورد هوشمندانه با نفاق ... 24 تیر سالروز تولد سید علی خامنه ای

بدون شک پدیده «نفاق» عاملی محوری و اساسی در فتنه است که بدون شناخت آثار و نشانه های آن نمی توان سره را از ناسره تشخیص داد. بازخوانی بیانات ارزشمند و راهبردی مقام معظم رهبری در جمع سپاهیان و بسیجیان لشگر 10 سیدالشهداء نقشه راهی است که جویندگان حقیقت را سیراب می کند. (این بیانات در تاریخ بیست و ششم مهرماه سال 1377 ایراد شده و برای نخستین بار منتشر می شود.)


امتیاز دهی:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic