دیدگاه () | 1391/01/25 | دسته‌بندی: سیاسی,

آنتو نیو گرامشی------ بی تفاوتی ها ! بیزارم از بی تفاوت ها. من نیز چون فریدریش هبل گمان می‌کنم زیستن به معنای پارتیزان بودن است. انسانهای دست تنها و بیگانه با شهر ،نمی توانند وجود داشته باشند. آن که زنده است به راستی نمی تواند شهروند باشد و موضع گیری نکند. بی تفاوتی کاهلی است. انگل‌وارگی است، بی‌جربزگی است. زندگی نیست، و از این روست که من از بی تفاوت‌ها بیزارم.

بی تفاوتی وزن مرده‌ی تاریخ است. گلوله‌ای سربی است برای فرد مبدع و مبتکر؛ و ماده‌ی راکدی که در آن غالب هیجان‌های درخشان غرق می‌شوند. باتلاقی است که شهری کهنه را در بر می‌گیرد و بهتر از دیوارهای محکم و نیکوتر از سینه‌ی جنگجویان از آن شهر محافظت می‌کند. زیرا در مردابهای غلیظ گل آلود خویش حمله کنندگان را می‌بلعد و از میان می‌برد و دلسرد می‌کند و گاه نیز ایشان را از اقدام قهرمانانه منصرف می‌کند.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/01/8 | دسته‌بندی: سیاسی,مذهبی,

شدیدترین بحران برای مسلمانان صدر اسلام، تجربه جنگ احد بود. این جنگ برای مسلمانان، هم قله بحران به شمار می‌رفت و هم قله مدیریت. بینش و نحوه نگرش پیامبر اكرم(ص) برای حل این بحران نه‌تنها برای آن زمان و بلكه برای امروز ما هم درس‌آموز است. مرحله اول این جنگ ـ در برابر تجاوز ـ پیروزی كامل مسلمین را در پی داشت. این پیروزی به حدی چشمگیر بود كه تعدادی از تنگه‌داران ـ با وجود توصیه‌های مكرر ـ حفاظت از تنگه را ترك كرده و به محل وقوع جنگ سرازیر شدند و نیروی مهاجم كه به قصد جنگ، از مكه به مدینه آمده بود و با وجود شكست هولناكی كه خورده بود، با پیگیری منطقه را دور زده و از طریق تنگه حمله غافلگیرانه‌ای را آغاز كردند.

                                            راهی برای برون ‌رفت! // مهندس لطف الله میثمی

در این حمله بود كه مسلمانان ضربه هولناكی خوردند و بحرانی عمیق دامن آنها را گرفت، به‌طوری‌كه حتی امروز هم بیشتر مفسران قرآن تاب و توان واردشدن به این عرصه و تجزیه‌وتحلیل آن را ندارند؛ این‌كه چگونه مسلمانان با حضور پیامبر و اتصال ایشان به وحی شكست خوردند؟! در پی این ضربه هولناك تعدادی از تنگه‌داران خود را مقصر دانستند و افسرده، زمینگیر و منفعل شدند. روش ریشه‌یابی و برون‌رفت از این بحران به حدی عمیق و اصیل بود كه قله مدیریت نامگذاری شده است و به همین دلیل از آن پس مسلمانان شكست نخوردند.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/01/8 | دسته‌بندی: علمی,

اسلام و علوم‌انسانی؛ یك مساله‌شناسی دوگانه

اسلام و علوم‌انسانی؛ یك مساله‌شناسی دوگانه// سارا شریعتی

 

جایگاه علوم انسانی در تاریخ اسلام و جایگاه اسلام در علوم انسانی چیست؟ این سوال از دو جنبه اهمیت دارد. نخست به دلیل تنش پنهانی كه همواره میان اسلام و علوم انسانی جدید موجود بوده و در نتیجه این علوم را در كشورهای اسلامی بسیار ناتوان كرده است و سپس به دلیل اهمیتی كه امروزه مطالعه اسلام در علوم انسانی یافته است.

در ایجاد این موقعیت دوگانه عوامل بسیاری دخیل بوده‌اند كه از آن میان می‌توان به تنش تاریخی میان دین و علوم انسانی (علوم سكولار) و همچنین منشا غربی این علوم (غرب استعمارگر) اشاره كرد. با این حال، موقعیت جدید اسلام در نیمه دوم قرن بیستم، به عنوان یك نیروی سیاسی، یك منبع هویتی و یكی از مهمترین پراكندگی‌های جمعیتی در آمریكا و اروپا، این رابطه را بسیار متحول نموده و داده‌های مساله را كاملا دگرگون كرده است.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1391/01/8 | دسته‌بندی: ادب و فرهنگ,

برابری‌طلبی تاریخی زنان ایرانی از مشروطه تا امروز ادامه دارد

برابری‌طلبی تاریخی زنان ایرانی از مشروطه تا امروز

هنوز مشروطه‌خواهان ایرانی در تب و تاب راضی ساختن شاه قاجار برای امضا فرمان مشروطیت و تاسیس دارالشورا بودند كه خبری در شهر پیچید و ولوله‌ای در میان جمعی از مذهبیون ایجاد كرد. خبر اما تاسیس اولین مدرسه دخترانه با عنوان «دوشیزگان» در شهر تهران بود. دبستانی كه «بی‌بی خانم استرآبادی» سنگ بنای آن را گذارد و چشم برهم زدنی كافی بود تا زنان فرهیخته پایتخت راه به این مدرسه برند و دختران خود را در آن نام نویسند.

 مخالفت‌ها اما آنقدر بالا گرفت تا بی‌بی خانم استرآبادی را چاره‌ای جز تعطیلی دبستان نماند اما همان جسارت زنانه بی‌بی خانم كافی بود تا پس از او زنان دیگری نیز جسارت یابند و درباره تعطیلی مدرسه دخترانه به اعتراض سخن گویند و بنویسند. تاسیس مدرسه اما تنها اقدام بی‌بی خانم نبود كه او گویی عزم جزم كرده بود تا خود نقش یك نهاد را به تمامی ایفا كند، نهادی كه یك هدف داشت و آن هم ترفیع مقام زن و برابری زن و مرد در جامعه سنتی آن روز ایران بود.

پس دست به كار نگارش كتاب «معایب الرجال» شد تا تاكید كرده باشد كه: «نه هر مردی از هر زنی فزون‌تر است و نه هر زنی از هر مردی فروتر.» و بدین ترتیب بود كه پس از آن جامعه ایران حضور اجتماعی زنان را به چشم دید و نغمه‌های برابری‌طلبانه آنان را به گوش شنید.


امتیاز دهی:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو