دیدگاه () | 1390/12/28 | دسته‌بندی: سیاسی,

هزار سال گذشت از حکایت مجنون هنوز مردم صحرانشین سیه‌پوشند!!!

دکتر مصدق؛ مرد ملت و مرد نهضت

در 14اسفند1357، هنوز چند روزی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که به مناسبت دوازدهمین سالگرد درگذشت دکتر مصدق، جمعیتی بیش از یک میلیون نفر در کنار مزار وی گرد آمده بودند، از جمله شرکت‌کنندگان و سخنرانان آن مراسم مرحوم آیت‌الله طالقانی بودند. آیت‌الله طالقانی از دکتر مصدق این‌چنین تجلیل می‌کند:«دکتر مصدق که بود؟ دکتر مصدق مردی بود تحصیلکرده ولی در زندگی اشرافی، در طبقه اشراف، در دربار یا پیرامون دربار[اما] تغییر کرد، تحول یافت، مرد ملت شد، مرد اجتماع شد، مرد نهضت شد.»

با توجه به این سخنان باید ببینیم که چه عواملی باعث شد مصدق، مرد ملت بشود، از این رو باید به سوابق زندگی او و تربیتی که او از آن برخوردار بوده مراجعه شود تا خصوصیات اخلاقی وی را دریابیم؛این خصوصیات اخلاقی است که شخصیت افراد را می‌سازد. این خصوصیات اخلاقی است که مصدق را مرد ملت، مرد اجتماع و مرد نهضت می‌کند و او را از همتایان خود ممتاز می‌نماید. ویژگی‌‌های اخلاقی که در مصدق جمع است، اگر یکی دو نمونه از این ویژگی‌ها در کسی باشد او را نسبت به دیگران برجسته و ممتاز می‌کند تا چه برسد به مصدق که جامع ویژگی‌های اخلاقی است. مصدق در سیاست و کشورداری جامع صفاتی بود که او را از افتادن در یکی و نپرداختن به دیگری برحذر می‌داشت، همان‌طوری که در یکی از سخنرانی‌های چند سال گذشته گفته شد مصدق مردی بود جامع و چند بعدی. ایشان آزادی و استقلال را در کنار هم مطرح می‌کردند.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/12/26 | دسته‌بندی: سیاسی,

ضمانت اجرای قانون اساسی در مجلس اول

ضمانت اجرای قانون اساسی در مجلس اول

حقوق اساسی در ایران در غیبت تاریخ ایران و مفاهیم تاریخی مشروطه خواهی آغاز شده است. نویسندگان حقوق اساسی در ایران به اهمیت برقراری پیوندی میان مفاهیم تاریخی حقوق اساسی در ایران و دانش حقوق اساسی آگاهی نیافته‌اند و راهی را پیموده‌اند كه این دانش را از مفاهیم تاریخی آن تهی كرده است. برخلاف پایه گذاران حقوق اساسی كه آن را از گذر «راه بلند تاریخ» بنا نهاده اند، نویسندگان حقوق اساسی در ایران، این دانش را به دوره‌ای كوتاه و به زمان اعتبار قوانین موضوعه محدود كرده‌اند. این دوره كوتاه هم چون مانعی در برابر آگاهی از تجربه‌های تاریخی مشروطه‌خواهی و مبادی تاریخی آن ‌عمل كرده و به سدی در برابر مفهومی تاریخی و بلند از حقوق اساسی بدل شده، تا سابقه تاریخی آن به تدریج فراموش شده است.

رویكرد غیرتاریخی به حقوق اساسی نمی‌تواند معرفت حقوقی‌ای كه تاریخ مشروطه خواهی به ما اهداء كرده است را ضبط كند و انتقال دهد و در غیبت ابزارهای شناخت آن نمی‌تواند از گنجینه مفاهیم آن بهره ببرد. دوره تاریخی كوتاه در حقوق اساسی هم چنین مانعی است در راه تدوین تاریخ آن. بنابراین تاریخ نویسی حقوق اساسی در ایران می‌بایست تعریف دیگری از مشروطیت به مثابه یك دوره تاریخی ارائه دهد؛ دوره‌ای كه از امرداد 1285 آغاز نمی‌شود و به زمانی بسی پیش‌تر و پس‌تر از آن باز می‌گردد و پیش می‌آید. چنین دوره‌ای می‌تواند شرط امكان تاریخ حقوق اساسی باشد.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/12/26 | دسته‌بندی: شعر و هنر,

مروری بر تحولِ شعر اروپای شرقی

مروری بر تحولِ شعر اروپای شرقی

 تعابیری چون شعر اروپای شرقی یا غربی همانقدر جعلی‌اند كه تقسیم شرق و غرب در ساحت اندیشه. ذهنی كه به طبقه‌بندی‌ها ارسطویی خو كرده‌است كره‌ی زمین را چنین می‌خواند. تنها امر عمومی كه ناگزیر ادراك ما را از هم جدا می‌كند، زبان‌های ماست. با این اوصاف وقتی عبارت شعر اروپای شرقی را در محدوده‌ی یك سخن می‌پذیریم یعنی داریم از یك تقسیم‌بندی سیاسی حرف می‌زنیم كه پس از سقوط دیوار برلین از میان رفت.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/12/26 | دسته‌بندی: مذهبی,

در باب یك مواجهه ایدئولوژیك مطهری با نگاه فلسفی علامه طباطبایی

دكتر حسین سروش دباغ// در باب یك مواجهه ایدئولوژیك مطهری با نگاه فلسفی علامه طباطبایی

وقتی مسلمانی مقید آنهم مفسر قرآن، بیان می‌كند كه «زنا و نكاح، دروغ و راست از این حیث كه هر دو فعل‌اند و صرف انرژی، تفاوتی با یكدیگر نمی‌كنند»، به انصاف باید حق داد كه شنونده در فكر فرو رود یا در نسب شناسی گزاره فوق شك كند. مدلول گزاره فوق این است كه خوبی و بدی‌ای كه به این افعال نسبت داده می‌شود بسته به اعتبار معتبر است و از این اوصاف اعتباری در تكوین خبری نیست. بی سبب نیست كه مرحوم مطهری در مواجه با این امر بیم آن می‌برد كه مسلمانی به خطر افتاده و بر علامه طباطبایی می‌شورد كه این گونه سخن گفتن در شان یك مسلمان نیست. این ماجرا البته از وقتی آغاز می‌شود كه طباطبایی قلم بر می‌دارد و كتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم را برای نوآموزان فلسفه به نگارش در می‌آورد.


امتیاز دهی:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic