دكتر آرش نراقی

                                    مصاحبه با دكتر آرش نراقی

به‌عنوان سؤال اول بفرمایید که اخلاق اسلامی و اخلاق لیبرالی در سطوح مختلف اخلاق کاربردی و اخلاق هنجاری و فرااخلاق چه تفاوت‌هایی با هم دارند و اختلاف اصول اخلاقی این دو بیشتر ناظر به کدام سطح است؟ 

به‌نظر من اخلاق در اساس و به ذات خود مستقل از ادیان و ایدئولوژی هاست، و در اساس به قیودی از نوع "اسلامی" یا "لیبرالی" مقید نیست. به بیان دیگر، اعتبار یا عدم اعتبار احکام اخلاقی را باید بر مبنایی مستقل از ادیان و ایدئولوژی ها، یعنی بر مبنایی عقلانی تعیین کرد. بنابراین، به این معنا چیزی به نام "اخلاق اسلامی" یا "اخلاق لیبرالی" وجود ندارد. اما البته در قلمرو اخلاق مستقل و اخلاقیات مجاز، ممکن است که کسانی بر حسب نیازها و اهداف خاصی که دارند (و چه بسا متناسب با باورهای دینی یا ایدئولوژیک ایشان باشد) دست به گزینش بزنند، به پاره ای ارزشها تقدم و اولویت ویژه ببخشند، و به این ترتیب در قلمرو اخلاق مجاز نظامهای اخلاقی متفاوتی را سامان بدهند.  به این اعتبار احیاناً بتوان از چیزی به نام "اخلاق اسلامی" یا "اخلاق لیبرالی" سخن گفت. 


امتیاز دهی:

من غیر نظامی، علی شریعتی، متهم به هر اتهامی که می توان بر زبان آورد، معتقدم به:

                                              22 اصل اعتقادی دكتر علی شریعتی !

۱. یگانگی خدا،

 

۲ . حقانیت همه انبیاء از آدم تا خاتم،

 

۳ . رسالت و خاتمیت حضرت محمد (ص)،

 

۴ . وصایت و ولایت و امامت علی بزرگوار،

 

۵. اصالت «عترت» به عنوان تنها باب عصمت برای ورود به قرآن و سنت،

 

۶٫ اعلام وصایت و امامت علی به وسیله پیغمبر، نه تنها در غدیر خم، بلکه در بیست و یک مورد دیگر در زندگی پیغمبر که همه را استنباط کرده‌ام و تدریس نموده ام.

 

۷. شوری (بیعت و اجماع، دمکراسی) یک اصل اسلامی است، اما در مورد و موقعی که اصل فوری‌تر «وصایت متکی به وحی» وجود ندارد؛ و توسل به این اصل شوری در سقیفه، سوء استفاده از یک حق بود برای پامال کردن یک حق بالاتر دیگر، یعنی وصایت پیغمبر و حق علی.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/11/14 | دسته‌بندی: كویر ولایت,

خطبه اى از علی (ع ) در نكوهش یارانش :

 

ستایش مى كنم خداى را، بر هر امرى كه مقرر ساخته و بر هر كارى كه مقدّر فرموده . و بر اینكه مرا مبتلاى شما نموده است . اى گروهى كه اگر فرمانتان دهم ، اطاعت نمى كنید و اگر بخوانمتان پاسخ نمى دهید و اگر مهلت یابید سرگرم سخنان بیهوده مى شوید، اگر به جنگتان كشند، سستى مى كنید و اگر مردم بر پیشواى خود گرد آیند، آنان را سرزنش ‍ مى كنید و طعنه مى زنید و اگر در كشاكش دشوارى افتید، بازپس ‍ مى نشینید.

 

نه شما بى پدر! از چیست كه در یارى كردن من درنگ مى كنید و انتظار مى برید و براى گرفتن حقتان جهاد نمى كنید. مرگ و خوارى بر شما خواهد بود.

 

                   خطبه اى از علی (ع ) در نكوهش یارانش

به خدا سوگند، اگر مرگ من فرا رسد و فرا خواهد رسید میان من و شما جدایى افكند. در حالى كه ، من از مصاحبت با شما بیزارم و با شما چنانم كه گویى یاورى ندارم . خدا را، شما چگونه مردمى هستید نه دین ، شما را گرد مى آورد و نه حمیت و غیرت شما را بر مى انگیزد.

 

 آیا این شگفت نیست كه معاویه مشتى بلاجوى بى سر و پا را فرا مى خواند، بى آنكه هزینه یا عطایى به ایشان دهد، از او پیروى مى كنند. و من شما را كه یادگار اسلام و باقى مانده مؤ منان نخستین هستید، دعوت مى كنم و هزینه و عطا مى دهم و شما از گرد من پراكنده مى گردید و با من مخالفت مى ورزید. هر چه مى گویم نمى پذیرید، خواه چیزى باشد كه خشنودتان سازد یا به خشمتان آورد. كار شما، در هر حال ، مخالفت با من و سرپیچى از من است .

 

چیزى را كه بیش از هر چیز دوست دارم ، مرگ است كه به سراغم آید. من كتاب خدا را به شما آموختم و باب حجت را بر رختان گشودم و آنچه نمى شناختید به شما شناساندم و شربتى را كه از دهن مى افكندید، جرعه جرعه به كامتان ریختم .

 

اى كاش كور بینا مى شد و به خواب رفته بیدار مى گردید. چه نادان مردمى هستند، اینان كه پیشوایشان معاویه است و آموزگارشان فرزند نابغه !


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/11/14 | دسته‌بندی: روان شناسی,

علل نزول آی كیو ایرانیان// فاطمه شیدایی -كارشناس روان شناسی

اعلام میانگین ضریب هوشی ۸۴ برای ایرانی‌ها، سبب تعجب بسیاری از نخبگان ایران گردید. عده‌ای با انکار این آمار درصدد اعتراض به آن برآمده‌اند، اما برای اینجانب، این آمار هیچ‌گونه جای تعجبی نداشت، زیرا این موضوع را در سال  هفتاد و نه در سخنرانی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تحت عنوان نظریه “ترقیق هوشی” پیش بینی کرده بودم. در این مقاله به اختصار علل افت میانگین ضریب هوشی در کشور را بررسی خواهیم کرد و سپس به راهکارهای مقابله با این رخداد تلخ خواهیم پرداخت.


امتیاز دهی:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic