دیدگاه () | 1390/10/30 | دسته‌بندی: مذهبی,


 درباره واقعه عاشورای حسینی در محرم سال 61 هـ.ق و آنچه در یك شب و یك روز عاشورا گذشت و همچنین درباره پیامدهای عاشورا، تحقیقاتی بسیار انجام و كتاب‌های زیادی هم در این زمینه منتشر شده، ولی به نظر من به ریشه‌یابی علل واقعه عاشورا كمتر پرداخته شده است. تحقیقات استاد دكتر فضل‌الله صلواتی درباره «سیاه‌كاری‌های بنی‌امیه»  جرقه‌ای بود كه به فكر من روشنایی بخشید تا نگرش تازه‌ای به نقش معاویه و یزید در وقایع عاشورا پیدا كنم.

مهندس لطف الله میثمی

بنی‌امیه به یقین رسیده بودند كه امامان علی، حسن و حسین(ع) به‌ هیچ‌وجه با بینش، منش و روش آنها كنار نمی‌آیند، زیرا خط‌مشی آنها خداحافظی با اسلام و برقراری نظام ملوكی و سلطنت موروثی بود. از آنجا كه آنها از یك‌سو از پایگاه مردمی این امامان آگاه بودند و ازسوی دیگر آن امامان را سد راه خود برای رسیدن به قدرت می‌دیدند بر آن شدند تا به نحوی این بزرگان را از میان بردارند ـ مانند قتل‌های سیاسی در طول تاریخ ـ تا آمرین و عاملین آن شناخته نشوند و در طول تاریخ این‌گونه بر سر زبان‌ها بیفتد كه امام حسین كشته شد و معاویه و یزید، امام حسین و یارانش را به شهادت نرساندند. آری تلاش این بود كه فاعل قتل، مجهول بماند و شناخته نشود.


امتیاز دهی:
دیدگاه () | 1390/10/30 | دسته‌بندی: سیاسی,


دشمنی واقعی امریكا با ایران!

رضا مرعشی مدیر پژوهشی انجمن ملی ایران و امریكا و مأمور پیشین وزارت‌خارجه امریكا در امور ایران .


پس از هفته‌ها بوق و كرنای اطلاعاتی درباره جنبه نظامی برنامه هسته‌ای ایران، اظهارات رسمی ابراز شده ازسوی دولت اوباما در مورد گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌گونه‌ای تعجب‌آور ملایم بوده  است. مقام‌های امریكایی به شكل غیررسمی می‌گویند گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای IAEA) ( ـ كه بازتاب نظرات جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود ـ همه یافته‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده را منعكس نكرده است. این موضوع از حقیقتی فراتر یعنی روبه‌روشدن ایالات‌‌متحده با معضل اعتبار و مشروعیت پرده برمی‌دارد. كشورهای مهم و كلیدی با واشنگتن در برابر ایران اتفاق نظر ندارند و از این‌رو بعید است ایالات‌متحده اطلاعات جامع‌تری در این باره فاش كند.


امتیاز دهی:

دیکتاتوری، استبداد، فاشیسم، خودکامگی اصطلاحاتی‌اند که در ادبیات سیاسی و ژورنالیستی کشور ما به کرات دیده می‌شوند. این درحالی است که مبهم‌بودن اصطلاحات و مفاهیم در علوم‌اجتماعی و سیاسی در کشور ما، از مهمترین مشکلات این علوم به‌شمار می‌روند. چنین ابهامی گاه به حدی است که حتی صاحبنظران این رشته‌ها نیز درمورد مفاهیم رایج رشته‌شان با یکدیگر اتفاق نظر ندارند. در این میان، روشن‌کردن مصداق این مفاهیم با استفاده از نظرات صاحبنظران بنام این حوزه‌ها در ایران، می‌‌تواند در پیشبرد این علوم مؤثر باشد. در این راستا، برای آگاهی از تمایزات و تشابهات اصطلاحات ذکرشده، گفت‌وگویی با دکتر غلامعباس توسلی داشته‌‌ایم.

 

                            دكتر غلامعباس توسلی

 

از جامعه‌شناسان شناخته‌شده ایران که مباحثات متعددی از وی با مطرح‌ترین جامعه‌شناسان معاصر نظیر هابرماس، آلن تورن و پیر بوردیو در نشریات به چاپ رسیده است. از میان بیش از سی جلد کتاب دانشگاهی و غیردانشگاهی که توسط ایشان تألیف یا ترجمه شده است، بسیاری از آنها به چاپ‌های متعدد رسیده و در بسیاری از رشته‌های علوم‌اجتماعی به عنوان منبع پایه، مورد تدریس قرار می‌گیرد. دکتر توسلی در سال 84 به عنوان استاد نمونه سراسری در کشور انتخاب شد. او همچنین در سال 1381 به عنوان استاد برگزیده معرفی شد و مدال افتخاری علمی (مدال درجه یک دانشگاه) را دریافت کرد. وی از بنیانگذاران انجمن جامعه‌شناسی ایران و نخستین رئیس این انجمن بوده و همچنین مدت‌ها ریاست دانشکده علوم‌اجتماعی و گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران را به عهده داشته است. این استاد برجسته جامعه‌شناسی که عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی ن.‌آ.ا نیز بوده، در سال 86 در پی موج بازنشستگی اساتید، برخلاف میلش بازنشسته شد.

این گفت‌وگو به صورت مقاله‌ای دو بخشی مستقل تنظیم شده كه در پی می‌آید:


امتیاز دهی:

درآمدی بر یک مساله

بحث درباره زن، و موقع و هویت، ارزش و كاركرد او، كاری شایع در روزگار كنونی و حتی گاهی وسیله كسب شهرت و اعتبار شده است. برخی از زنان، با تعصب زنانه و برخی از مردان بسا برای جلب رضا و نظر این قشر وسیع حتی راه گزافه گوئی را در پیش گرفته و سخنانی را بر زبان و قلم می آورند كه گاهی دور از حقیقت است؛ و برخی دیگر نیز، بخطا، و غیرمنصفانه در این باره قضاوت می‌كنند و چشم بر برخی واقعیات می‌بندند.

همین اختلاف بینش درباره زن- كه نشان دهنده ناشناختگی و ابهام حقیقت آن است- سبب گردیده كه بررسی مسئله زن، یكی از مسائل اجتماعی و حتی علمی شود و باوجود پژوهشهایی كه در این باره شده و كتابها و مقالاتی كه درباره زن به نگارش درآمده این مسئله همچنان مبهم باقی بماند.  

       فلسفه زن بودن ! // سید محمد خامنه ای

ابهام موجود در این موضوع و مسئله زنده و جهانی عمدتاً بدو دلیل بوده است:

اول آنكه اصولاً شناخت انسان- اعم از زن و مرد- كاری دشوار یا حتی غیرممكن است از اینروست كه برخی او را موجود ناشناختنی دانسته‌اند، و جنس زن در این میان ناشناخته‌تر از مرد است زیرا جنبه‌های گوناگونی در او هست كه او را پدیده‌یی پیچیده مینمایاند، و شناخت او را، در عین سادگی، دشوار می‌سازد. 

دوم اشكال در روش شناخت است. روزنه‌های شناخت و عینكهای قضاوت نیز بسبب گوناگونی آنها، در غموض و پیچیدگی حقیقت موضوع مؤثر بوده است، و بتعبیری دیگر: برای بررسی و پژوهش علمی این مسئله روش علمی، نظری یا تجربی، مشخصی فراهم نیامده و بیشتر به شعار و شكایت و حكایت برگزار شده است، با آنكه پژوهش در این موضوع نیز مانند پژوهشهای علمی دیگر نیازمند روش شناسی (متدولژی) مناسب با آن است.


امتیاز دهی:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic